In stock
Part Number | SKU
559161A
VOLVO | MACK RADIATOR: 2002-2007 VHD: 2006-2007 CT/CTP
Special Price
$641.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559161A |
|---|---|
| Make | VOLVO, MACK |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 28-1/4" |
| Core Width | 35" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 10" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 12" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 10" CENTERS |
| Depth | 2-1/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559161A 8000-44 800044 VOL44 239161 1102248BS TR9161 SCSI239161 BTC7162 CTAVTU81003 20461077 20498130 1003551AS 1003551AV 1003575AS 1003575AV 1003551 1003575 1102248 21138645 21138659 3MF5554M 3MF5581M 20498140 3MF5581M2 |
| Notes | INCLUDES OIL COOLER. |

