In stock
Part Number | SKU
559286
FREIGHTLINER RADIATOR: CONDOR, SANITATION TRUCKS
Special Price
$1,012.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS RADIATOR.
CLUDES 6" X 7" ID CRANKBOX.
DOES NOT CLUDE COOLER.
| Part Number | SKU | 559286 |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 41" |
| Core Width | 28-3/4" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT AT 3 1/2" |
| Outlet | 2" LOWER LEFT AT 3-1/2" |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559286 CTVTU82693 239286 FRE38 FR51PTO TR9286 SCSI239286 800038 8000-38 A0520668005 A0520668001 A0520667002 3S51462G A0520667003 3A51449 A0520668009 3A51449G A0520668011 |
| Notes | 6" X 7" CRANKBOX. SEE RLATED PRODUCTS FOR OTHER RADIATORS THAT FIT THIS APPLICATION. |



