In stock
Part Number | SKU
559177A
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 2004 - 2009 THOMAS BUS MODELS 5000, 5500, 5500I, 5600, 5900, 5900
Special Price
$646.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559177A |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 29-3/8" |
| Core Width | 32-1/8"" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-13/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT (DOWNWARD CURVE) |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-3/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559177A 559177 6400-16 640016 NAV18 SRM9215 437306S 238675 239177 2509895C2 3E0100670000 052080067 2509895C1 3S10067 2509894C91 1S180035 2592370C92 1S1801380000 1S180138 2509893C91 1S180056 3S11344 FLTRI5900408 |
| Notes | LOWER RIGHT HOSE CONNECTION POINTS DOWN. |
