Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558688
WESTERN STAR RADIATOR | 2003-2008 4900 SERIES | 0523152000
Special Price
$1,771.00
Regular Price
$9,999.00
This copper brass bolt-together radiator fits 2003 to 2008 Western Star 4900 series trucks. Please confirm your OEM number and measurements match your application to ensure proper fit and performance.
It features a 4-row serpentine core that measures 33-1/2" x 38-3/4" x 2-1/4".
The lower connection is a bolt-on flange mount and can be located on either side of the radiator.
| Part Number | SKU | 558688 |
|---|---|
| Make | WESTERN STAR |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 33-1/2" |
| Core Width | 38-3/4" |
| Inlet | 2-1/2" |
| Outlet | BOLT ON |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 1A19120 521113000 523150000 523150001 05-23150-001 0523150001 0521113000 05-21113-000 0523150000 05-23150-000 3S52168 8000-86 8000-86BT 800086 FLX001511 639RA086 238688 3S52725 26167 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. SHIPS TRUCK FREIGHT. |

