In stock
Part Number | SKU
559132
PETERBILT RADIATOR: 2005 & NEWER 387 MODEL WITH CAT C13 OR C15 ACERT ENGINE (OVER 445HP)
Special Price
$1,540.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new copper brass radiator designed for 2005 and newer Peterbilt 387 trucks with Caterpillar C13 or C15 ACERT engines over 445 HP. It features a 4-row serpentine core that measures 36-1/4" x 34-1/8" x 2-1/16".
Please note the mounting bracket is located on the center of lower tank, and the mounting studs are located on 18-3/4" centers.
Please verify your outlet location and your connection size is 2-1/2" to ensure proper fit and performance.
| Part Number | SKU | 559132 |
|---|---|
| Make | PETERBILT |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 36-1/4" |
| Core Width | 34-1/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 07-06657A055 559132 CVTU82864 239132 7700-29 770029 TR9132 SCSI239132 PET22 FLX000523 0706657A055 0706657A05S 0706657A061 P4LPM 0706657A055 651115 26019 |
| Notes | FOR CATERPILLAR C13 OR C15 ACERT ENGINES OVER 445 HP. SHIPS TRUCK FREIGHT ONLY. |
We found other products you might like!






