In stock
Part Number | SKU
55Pete93
PETERBILT 4 ROW BOLT TOGETHER RADIATOR (W/SURGE TANK): PRE 1995 357, 375, 379, 387
Special Price
$1,311.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new copper brass bolt-together radiator for PRE 1995 Peterbilt 357, 375, 379, and 387 models. Please confirm your application matches the OEM numbers listed to ensure proper fit and performance.
Please note the mounts on the side rail compared to part number 558036-4.
The lower connection on this radiator may be reversed during installation.
This radiator features a 4-row serpentine core that measures 36-1/4" x 34-3/8" x 2-1/16".
The top tank with surge tank 557025 and lower tank 557027 are included with this complete radiator.
Core-only replacement options:
4-row core see part 5633172-4HE
4-row dimpled tube core see part 5633172-4HLD
| Part Number | SKU | 55Pete93 |
|---|---|
| Make | PETERBILT |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 36-1/4" |
| Core Width | 34-3/8" |
| Inlet | 2 1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 3" LOWER RIGHT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | HDC010032SK, 0705678A001, 076657A013, 076657A032, 076657A038, 076657A040, 0705678A002, 0750676A008, 0706657A032, 0706657A031, 0706557A030, 0705716A010, 0705678A028, 07-05678A028, 07-05678A001, 2101-3701, 7700-19BT, 8128, CVTU-8128-4, PET14, 21013701, PETE93, PETE-93, PET-14, 21013701, FLX000509, SRM8036NSPL, BTC1102R, 770019BT, CVTU81284 |
| Notes | FITS APPLICATIONS WITH CHARGE AIR COOLER TUBES OVER TOP OF RADIATOR. OLDER STYLE ONLY. SHIPS TRUCK FREIGHT ONLY. |



