In stock
Part Number | SKU
557173
MACK 4-ROW BOLT TOGETHER RADIATOR: 1985-1993 RD SERIES
Special Price
$1,666.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new 4-row bolt-together copper brass Mack radiator for 1985-1993 Mack RD series trucks. It features a serpentine core that measures 29" x 34-3/8" x 2-3/8".
Please confirm that the OEM number matches to ensure proper fit and performance.
| Part Number | SKU | 557173 |
|---|---|
| Make | MACK |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 29" |
| Core Width | 34-3/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557173 7300-039BT 7300.39BT 7300-39 730039 BT7173 437173 SRK7173 MK7173 FLX000411 239201 TR9201 CR9201 SCSI239201 X39261 3MF5485M2 3MF548M2 25498433 25195347 26176 6511301 |
| Notes | MUST SHIP TRUCK FREIGHT |