In stock
Part Number | SKU
559183
MACK RADIATOR WITH OIL COOLER: 2000-2007 LE600 SANITATION TRUCKS
Special Price
$1,576.00
Regular Price
$9,999.00
Note: side mounting brackets are located towards the bottom half of the crank box. Please confirm OEM number and bracket position match your application to ensure proper fit and performance.
This is a new 4-row bolt-together radiator with an oil cooler and crank box for 2000 to 2007 or 2006-2007 Mack LE600 Sanitation Trucks. It features a serpentine core that measures 39" x 26-13/16" x 2-1/16".
For a similar radiator with the side mounts at the top of the crank box see part 559396.
For a similar radiator without a crank box see part 558811.
| Part Number | SKU | 559183 |
|---|---|
| Make | MACK |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 39" |
| Core Width | 26-13/16" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 3-1/2" |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | 10 PLATE OIL COOLER LOCATED ON 18" CENTERS |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559183 25174857 CAVTU8226-4 239183 7300-19 730019 MAC13 SCSI239183 TR9183 437169 437224 RC2389 MK8173PTO 1003521 3MF5535 1003303 3MF5505 730019 6511237 |
| Notes | INCLUDES 6-3/4" x 6-3/4" CRANK BOX. SIDE MOUNTS LOCATED TOWARDS THE BOTTOM OF THE CRANK BOX. SHIPS TRUCK FREIGHT. CAC MUST COMPARE THE 44MAC14E TO 44MAC18M |

