In stock
Part Number | SKU
558927A
KENWORTH | PETERBILT RADIATOR: 2022 & NEWER | PY091001 770057PT
Special Price
$881.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new plastic aluminum radiator for 2022-2024 Peterbilt 579 and Kenworth T680 models. This is a quality aftermarket radiator that is a direct replacement for OE PY091001. Confirm OE number matches to ensure proper fit and performance. Includes required hardware for installation.
| Part Number | SKU | 558927A |
|---|---|
| Make | KENWORTH | PETERBILT |
| Material | PLASTIC | ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 42-15/16" |
| Core Width | 33-15/16" |
| Inlet | 2-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-5/8" |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 770057 770057PT PY091001 238927 437324 604770 HDC011286PA LT9722 |
| Notes | PLEASE CONFIRM OEM NUMBER TO ENSURE PROPER FIT. SHIPS TRUCK FREIGHT. |