In stock
Part Number | SKU
559024
KENWORTH RADIATOR: W900B, W900L, W900S
Special Price
$1,726.00
Regular Price
$9,999.00
New 4-row copper brass bolt-together radiator that fits Kenworth W900B, W900L, and W900S models. Please confirm OEM part number matches to ensure proper fit and performance.
This radiator features a 4-row serpentine core that measures 40" x 28-1/2" x 2-5/8" and includes surge tank 557023.
The lower connection is a bolt-on connection and requires gasket 75K134-356 which is sold separately.
| Part Number | SKU | 559024 |
|---|---|
| Make | KENWORTH |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 40" |
| Core Width | 28-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | FLANGE MOUNT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-5/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559024 239024 CVT8214-4 E4049 E17601 K900C 6511166 |
| Notes | SHIPS TRUCK FREIGHT |
We found other products you might like!





