In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
558815A
HINO RADIATOR | MODELS 238-338 | 16400E0262 16400E0260 S16A0E0580
Special Price
$632.00
Regular Price
$9,999.00
FITS HINO 2008-2010 MODELS 238-338.
| Part Number | SKU | 558815A |
|---|---|
| Make | HINO |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 28-3/8" |
| Core Width | 24-3/4" |
| Inlet | 2-3/16 UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-3/16 UPPER LEFT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | LOCATED ON 14-3/4" CENTERS WITH QUICK DISCONNECT FITTINGS. |
| Depth | 1-3/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 16400E0262, 16400E0260, S16A0E0580, 16400E0250, RA025, 614RA025, 615RA025, 590025, 590025AT, 590025ST, HDC011063PA, HD9352 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |