In stock
Part Number | SKU
5633001-4LHD
FREIGHTLINER HEAVY DUTY DIMPLED TUBE RADIATOR CORE | 37" x 31-3/4" x 2-1/16"
Special Price
$1,106.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new copper brass high-efficiency radiator core for Freightliner FLD112, 120, 132, and Classic XL (1985-1998) models. Please confirm the cross-reference number and measurements match your application to ensure proper fit and performance.
It features a 4-row serpentine core, with dimpled tubes, that measures 37" x 31-3/4" x 2-1/16" and has 12 fins per inch.
The core is manufactured using 70/30 virgin solder with a puddled header and corner plates for increased durability.
This core uses our replacement gaskets 58FRGASKET which are sold separately.
| Part Number | SKU | 5633001-4LHD |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Core Height | 37" |
| Core Width | 31-3/4" |
| Depth | 2-1/16" |
| Type | DIMPLED TUBE |
| Bolt Holes | 40 |
| Rows | 4 ROW DIMPLED TUBE |
| OEM | Aftermarket Numbers | 5633001-4HE 1AC00002 1A000002 1050082 1AC00002 1AC00027 1AC00035R 1AC00035S 310011T A0512800002 A0512800004 A0516355001 A0516336001 A0516366004 2AC00035 516366001 16333001 3AC00022SP 376753451 A16366004 A0516366002 A0516366005 2AC00027 2AC00028 2AC00046 A0512800001 BHS376753451 800021 37675345 6500847-200 6500847200 |
| Notes | DIMPLED TUBE CORE ONLY. GASKETS SOLD SEPARATELY. |

