In stock
Part Number | SKU
5605603-5FF
FREIGHTLINER 5-ROW LOW CLOG HD RADIATOR CORE | 8 FINS/INCH
Special Price
$1,208.00
Regular Price
$9,999.00
Keep your Freightliner FLD 112, 120, 132, and Classic XL running cool with this high-efficiency 5-row copper brass radiator core. Designed with flat dimpled fins and smooth tubes for maximum cooling, it's ideal for heavy-duty on-road and off-road use—including feedlot, construction, and logging environments. Measuring 37" x 31-1/4" x 2-5/8", this core offers 8 fins per inch for superior airflow.
Note: Confirm specs and fan clearance before installation.
For related items see:
Surge Tank: 557026
Fiber Gasket: 58FRGASKETSET
Cork Gasket: 58FRGASKET
Bolt Kit: 58FR BOLT KIT
| Part Number | SKU | 5605603-5FF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Core Height | 37" |
| Core Width | 31-1/4" |
| Depth | 2-5/8" |
| Type | SMOOTH |
| Bolt Holes | 40 |
| Rows | 5 |
| OEM | Aftermarket Numbers | 800021, 800021BT, 800021OEM, 613RA021, 613RA021WET, FRE21, FRE21B, FRE21S, 2400141, 239311, SC239311, TR9311, SCSI239311, BTC1105R, BT1105R, 1105R, FR1203, FR1204, FR1205, FR1206, 437368, 557368, 376753451, 21011701, SPI21011701, ABPN2021011701, 21011701A, SPI21011701A, ABPN2021011701A, CVT82314, CVTU82314, CRE56034, VTU56033, CVTU56033, VT56034, VTU56034, CVTU56034, 555603OEM, FLX000226, SRM5603B, SRM5603N, A2273CT4, S11398, HDC011032SK, HDC010644, HDC010005SK, HDC010005, HDC010380SK, HDC010380, NP7368, 4210323, REA4210323, 1AC00002, 1AC00003, 1AC00004, 1AC00026, 1AC00027, 1AC00028, 1AC00029, 1AC00035S, 1AC00035R, 1AC00035, 2AC00027, 2AC00035, 2AC00028, 2AC00046, 3AC00022, 310011T, DG960700, DG960800, DG960900, DG961100, EXO1STCB119348, EXO1S934801, EXO3AC00022, EXO1STCB129347, EX03AC00022SP, EXO3AC00022SP, 3AC00022SP, A0512800000, A0512800001, A0512800002, A0512800003, A0512800004, A0512897002, A0516366000, A0516366001, A0516366002, A0516366003, A0516366004, A0516366005, A0517038003 6500785-200 6500785200 |
| Warranty | 1-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS |
| Packaging | CORE ONLY. GASKETS AND SURGE TANK SOLD SEPARATELY. |
| Notes | 8 FINS PER INCH. PLEASE CONFIRM RADIATOR FAN HAS CLEARANCE BEFORE INSTALLATION. |



