In stock
Part Number | SKU
359918
FORD | NEW HOLLAND TRACTOR RADIATOR(W/ OIL COOLER): 6710 7700 7710
Special Price
$542.00
Regular Price
$9,999.00
SPECIAL NOTES: THIS FORD NEW HOLLAND TRACTOR RADIATOR INCLUDES OIL COOLER. DOES NOT HAVE A FILL NECK. USES REMOTE FILL. PLEASE CONFIRM DIMENSIONS OF CORE PRIOR TO ORDERING TO GUARANTEE PROPER FIT.
| Part Number | SKU | 359918 |
|---|---|
| Make | 6710, 7700, 7710 W/ OIL COOLER |
| Models | 6710 7700 7710 NO FILLER NECK ON RADIATOR (REMOTE FILL)W/OIL COOLER |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 19-3/4" |
| Core Width | 19-3/4" |
| Inlet | 1-1/2" |
| Outlet | 1-3/4" |
| Rows | 3 |
| Depth | 2" |
| Fill Neck | NONE-REMOTE FILL |
| OEM | Aftermarket Numbers | E1NN8005EA15M E1NN8005EB15M D8NN8005LA15M D6NN8005SF D5NN8005ST D5NN8005B D6NN8005F D5NN8005T 219918 |
| Notes | TO GUARANTEE PROPER FIT PLEASE CONFIRM OE NUMBER MATCHES YOUR CURRENT RADIATOR. CORE DIMENSIONS ARE CRITICAL. PLEASE VERIFY BEFORE ORDERING. |