In stock
Part Number | SKU
558730
WESTERN STAR 4900FA BOLT TOGETHER RADIATOR | A0526861000 A0526861001 A0526861002 A0526861003
Special Price
$2,258.00
Regular Price
$9,999.00
Upgrade your Western Star with a quality radiator. Fits 2003-2011 Western Star 4900FA with the Mercedes 12.8L engine. Please confirm OEM cross to ensure proper fit and performance.
This item must ship truck freight. Please provide a commercial address for the fastest transit time and the lowest shipping rate. Additional charges will apply for a residential address and delivery time may be delayed. Click here for more information on LTL shipping options.
| Part Number | SKU | 558730 |
|---|---|
| Make | WESTERN STAR |
| Material | COPPER | BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 43-15/16" |
| Core Width | 39-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" LOCATED UPPER RIGHT |
| Outlet | BOLT-ON FLANGED BOTTOM TANK |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | A0526861000 A0526861001 A0526861002 A0526861003 1808144 1A201502 A0526861004 0524789000 MOD3S0539600001 0524789001 238730 131425 |
| Notes | MUST SHIP TRUCK FREIGHT - PLEASE PROVIDE COMMERCIAL ADDRESS FOR FASTEST SHIPPING |