In stock
Part Number | SKU
351037
FORD | NEW HOLLAND | CASE IH | INTERNATIONAL HARVESTER TRACTOR RADIATOR: VARIOUS MODELS
Special Price
$790.00
Regular Price
$9,999.00
MODELS / APPLICATIONS: CASE IH MODELS MX100, MX110, MX120, MX135, MX150, MX170, P140, PX140, P170, PX170, 6591T, 6591TA . FORD NEW HOLLAND S140, SE140, S170, SE170 IRRIGATION POWER UNITS
WILL REPLACE OE PLASTIC / ALUMINUM WITH OE# 135690A3 (3 ROW) AND 1
| Part Number | SKU | 351037 |
|---|---|
| Make | FITS MX100, MX110, MX120, MX135, MX150 AND MX170 MODELS ALSO FITS CASE/IH P140, PX140, P170, PX170, 6591T, 6591TA AND FORD/NEW HOLLAND S140, SE140, S170, SE170 IRRIGATION POWER UNITS WILL REPLACE OE PLASTIC / ALUMINUM WITH OE# 135690A3 (3 ROW) AN |
| Models | MX100 MX110 MX120 MX135 MX150 AND MX170 MODELS ALSO FITS CASE/IH P140 PX140 P170 PX170 6591T 6591TA AND FORD/NEW HOLLAND S140 S170 IRRIGATION POWER UNITS WILL REPLACE OE PLASTIC / ALUMINUM WITH OE# 135690A3 (3 ROW) AND 135691A3 (4 ROW) |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 22-1/2" |
| Core Width | 22" |
| Inlet | 2-1/4" |
| Outlet | 2-1/4" |
| Rows | 6 |
| Depth | 3-3/8" |
| Fill Neck | 3/4" |
| OEM | Aftermarket Numbers | 244295A1 135691A3 135690A3 211037 |
| Notes | TO GUARANTEE PROPER FIT PLEASE CONFIRM OE NUMBER MATCHES YOUR CURRENT RADIATOR. |
