In stock
Part Number | SKU
557210A
FORD | STERLING RADIATOR: 1995-2002 L, LN8500 MODELS
Special Price
$735.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 557210A |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 35" |
| Core Width | 23-5/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 7-5/8" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 5-1/4" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 1-7/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557210A 557210 900017 VAL1102220900017ST 9017 S9017 FOR17 FD32SHORTOC 437210 SRK7210 SCSI239408 CR9408 TR9408 238667 239408 FLX000146 11C9447 11C9447ST 2001152298111001 1050014 1050040 1040138 1040016 1003302 1003381 1040140 F8HT8009SA F8HS8009AB VAB1102220 1003382 VAB1101911 F6HZ8005HA 1102218 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |



