In stock
Part Number | SKU
44FOR25L
FORD | 2000 & NEWER L7500, LT8500, EMJ
Special Price
$793.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 44FOR25L |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Core Height | 32-1/4" |
| Core Width | 23-1/2" |
| Depth | 2-1/4" |
| Inlet | 3" |
| Outlet | 3-1/2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 1003301, 1030100, 1040014, 1040016, 1040017, 105001, 1050014, F4HT8009ARA, F6HT8009AKD, F6HZ6K775A, F7HT8009ATA, F7HT8009BCA, F8HS8009AB, F8HT8009BA, F8HT8009CA, FD25L, FODAC25L, DURFODAC25L, DHTFO25L, DHT25L, 374125L, SRMFOR25L, 44FOR25L, FLX010110, RHT047, 17V9808, 326132, VAB1030100, VAB1040014, VAL1040014, VAB1040016, VAL1040016, VAB1040017, VAL1040017, VAB1040135, VAL1040135, VAB1040137, VAL1040137, 1040137, VAB1050001, VAL1050001, 1050001, VAB1050039, VAL1050039, 1050039, VAB1050040, VAL1050040, 1050040, VAB1050046, 1050046, VAB1050063, VAL1050063, 1050063, F6HZ6K775CA, F6HT8009AD, F7HT8009FB, F8HS8009AA, F8HT8009CA, F8HT8009VA, F8HT8009XA, FOR19012, FOR19012N, BTC1128E, BT1128E, WSR1128E, CAC128E, 1128E, CA2025, 441184 222025 |
| Notes | VERIFY OEM NUMBER TO GUARANTEE FIT |



