In stock
Part Number | SKU
557193A
MACK RADIATOR: 1995-2005 CV613, CV713, RD, RD600, RD688S, RL, RS MODELS
Special Price
$558.00
Regular Price
$9,999.00
This new replacement radiator is Made In America and fits various Mack models, 1995 to 2005 model years. Constructed with plastic tanks and an aluminum core, this Mack radiator is manufactured by TitanX, a major supplier to the OE industry. Fitting the Mack CV613, CV713, RD, RD600, RD688S, RL and RS models, this American made Mack radiator is a direct drop-on replacement for OE's 3MF5531AM, 3MF5531M, and 3MF5531BM. This replacement Mack radiator, made from the highest quality materials, comes backed by our 2-year unlimited mile warranty.
| Part Number | SKU | 557193A |
|---|---|
| Make | MACK |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 27-1/2" |
| Core Width | 34-5/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 11-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 7-3/4" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557193A 557193 557193OEM 557193OENF 238752 239135 MAC06 7300-06 CTVTM81973 20961102101 3mf5526am1102085 1102138A 1102138 20961102100 732081 3MF5331BM 239304 3MF5531AM 3MF5531M 734343 3MF5531BM 1003488 1003488F 25174125 20013006 2001-3006 MK84 MK84-PA MK84PA 730006 730006PT |
| Notes | WITHOUT FRAME. LOWER CONNECTIONS POINTS STRAIGHT DOWN ON LOWER TANK. |
We found other products you might like!

