In stock
Part Number | SKU
558811
MACK RADIATOR WITH OIL COOLER: 2001-2007 MR600 SANITATION TRUCKS
Special Price
$1,413.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new copper brass bolt-together radiator that fits a 2001 to 2007 Mack MR600 Sanitation Truck. Please confirm the OEM number matches your application to ensure proper fit and performance.
It features a 4-row serpentine core that measures 39" x 26-7/8" x 2-1/16". This radiator includes an oil cooler that is located on 18" centers, but does not include a crank box.
For similar radiators that include a 6-3/4" x 6-3/4" crank box see part numbers 559396 and 559183. Please confirm the side mount bracket location of these radiators as they are different.
| Part Number | SKU | 558811 |
|---|---|
| Make | MACK |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 39" |
| Core Width | 26-7/8" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | LOCATED ON 18" CENTERS |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 3MF5539 25174340 3MF5518 3MF5518P2 238811 730040 6511236 26172 |
| Notes | SHIPS TRUCK FREIGHT |