Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558901AF
2018-2023 KENWORTH T680 PETERBILT 579 RADIATOR WITH FRAME | F3112541101211
Special Price
$898.00
Regular Price
$9,999.00
This new radiator is in the frame for the 2018-2023 Kenworth T680 and Peterbilt 579 models. Mounting studs on the bottom of the frame are located on 24" centers. Please confirm the mounting points of the framework and OEM before ordering to ensure proper fit and performance.
| Part Number | SKU | 558901AF |
|---|---|
| Make | KENWORTH | PETERBILT |
| Material | PLASTIC | ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 34-1/8" |
| Core Width | 38-15/16" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT STRAIGHT CONNECTION |
| Rows | 1 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-5/8" |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | HDC011249PAF F3112541101211 HK179001 HK179100 2401749 650032 6500-32 238901 2001-2517 20012517 PET40F LT9614 238901 |
| Notes | MOUNTING STUDS LOCATED ON 24" CENTERS |