Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558891AF
KENWORTH | PETERBILT RADIATOR IN FRAME | N8061001
Special Price
$1,077.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new plastic aluminum radiator in a new frame. The radiator fits Kenworth T660, T700, and T2000 as well as Peterbilt 367, 387, 579, and 587.
Confirm this radiator with the frame to part 558874AF before ordering to ensure proper fit and performance.
| Part Number | SKU | 558891AF |
|---|---|
| Make | KENWORTH | PETERBILT |
| Material | PLASTIC | ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 34" |
| Core Width | 39" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT LOCATED AT 13" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT STRAIGHT AT 13" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | HDC010177PAFB N8061001 N3800001 F3162001A01510C F3162001801510C F3162001101410 N3800003 238891 LT9629 |
| Notes | VENT IS 3/8" BARB FITTING. CONFIRM FRAME WITH 558874AF PRIOR TO ORDERING. |
We found other products you might like!




