Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558871OEM
FREIGHTLINER RADIATOR FITS: 2018 & NEWER M2 WITH HIGH HORSEPOWER | TXE1004017A
Special Price
$861.00
Regular Price
$9,999.00
This high horsepower radiator fits 2018 and newer Freightliner M2 trucks and is manufactured by TitanX. For the low horsepower radiator see part 558870OEM. Please confirm your part number matches before ordering to ensure proper fit and performance.
| Part Number | SKU | 558871OEM |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 32" |
| Core Width | 28" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | QUICK CONNECT ON 17" CENTERS |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238871 HDC011276PA 1004018 TXE1004018A 800134 FRE141 LT9646 437561P TXE1004017A 1040584A 1040588A 1050507C 1050509C 1040585A 1040589A 1050508C 1050510C TXE1004047A TXE1004048A 1040586A 1040590A 1050637C 1050639C 1040587A 1040591A 1050638C 1050640C |
| Notes | HIGH HORSEPOWER RADIATOR. PLEASE CONFIRM OEM NUMBER TO ENSURE PROPER FIT AND PERFORMANCE. SHIPS TRUCK FREIGHT. |