In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
558754A
FREIGHTLINER CHASIS MOTORHOME RADIATOR | OEM VAB1040409 VAB1003734
Special Price
$741.00
Regular Price
$9,999.00
This plastic aluminum radiator fits a rear-engine motorhome with a Freightliner chassis. The top and bottom tanks include a 1/4" NPT fitting in each corner, for a total of 4 fittings.
| Part Number | SKU | 558754A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC | ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 42" |
| Core Width | 31-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | VAB1003734 VAL1003734 1003734 VAB1040409 VAL1040409 1040409 VAB1040287 VAL1040287 1040287 VAB1102593 VAL1102593 1102593 310136 310136AT 238754 25659 LT9539 RFR90A 601162 |
| Notes | PLEASE CONFIRM OEM NUMBER FOR PROPER FITMENT. |