In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
546225
KOMATSU FORKLIFT RADIATOR: VARIOUS F SERIES MODELS | OEM 3EA0451110
Special Price
$266.00
Regular Price
$9,999.00
New plastic / aluminum radiator for Komatsu forklift models FG10-18T20, FG20T16, and FG25T16 (built up to 2010). This radiator includes an oil cooler on the engine side. For a FG25T16 models manufactured after 2010 please see 546227 with cooler located on the grille side. New radiator cap included.
| Part Number | SKU | 546225 |
|---|---|
| Application | KOMATSU FG10-18T20, FG20T16, FG25T16 |
| Core Height | 20-3/4" |
| Core Width | 17-5/8" |
| Depth | 1-7/8" |
| Fill Neck | 32mm |
| Inlet | 1-5/16" (32mm) |
| Outlet | 1-5/16" (32mm) |
| Oil Cooler | LOCATED ON 8" CENTERS |
| Warranty | INCLUDES 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 3EA0451110 246225 |
| Notes | FOR SIMILAR RADIATOR WITH COOLER ON GRILLE SIDE SEE PART 546227. NEW RADIATOR CAP INCLUDED. |