In stock
Part Number | SKU
546084
HYSTER | YALE FORKLIFT RADIATOR: OEM 580035840 2055337
Special Price
$216.00
Regular Price
$9,999.00
This plastic/aluminum radiator for Hyster and Yale forklifts features a square wave core. It includes an oil cooler located on 10-3/4" centers. A radiator cap is included.
| Part Number | SKU | 546084 |
|---|---|
| Application | HYSTER | YALE |
| Core Height | 18-3/4" |
| Core Width | 17" |
| Depth | 1-7/8" |
| Fill Neck | 32mm |
| Inlet | 1-5/16" (32mm) |
| Outlet | 1-5/16" (32mm) |
| Oil Cooler | LOCATED ON 10-3/4" CENTERS |
| Warranty | INCLUDES 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 580035840 2055337 8517301 246084 |
| Notes | SQUARE WAVE RADIATOR. INCLUDES RADIATOR CAP. |