In stock
Part Number | SKU
558870A
FREIGHTLINER RADIATOR FITS: 2018 & NEWER M2 WITH LOW HORSEPOWER
Special Price
$708.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558870A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 27-1/2" |
| Core Width | 25-1/2" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | QUICK CONNECT 18" CENTERS |
| Depth | 2-1/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238870 TXE1004016A TXE1004015A 1040503C 1040581A 1050504C 1050506C 1040523A 1040580A 1050503C 1050505C TXE1004045A TXE1004046A 1040578A 1040582A 1050632C 1050634C 1040579A 1040583A 1050633C 1050635C |
| Notes | LOW HORSEPOWER APPLICATION |