In stock
Part Number | SKU
898729
MERITOR ROLLING LOBE AIR SPRING | 1R13130 W013588729 AS8729
Special Price
$84.00
Regular Price
$9,999.00
Please verify OEM number to verify proper fitment. If you do not see the part you are looking for, call our sales professionals at 877-203-4572.
AIR BAG FITS VARIOUS MERITOR TRAILERS. PLEASE CONFIRM OEM NUMBER TO ENSURE PROPER FITMENT.
| Part Number | SKU | 898729 |
|---|---|
| Application | MERITOR TRAILERS |
| Packaging | SOLD INDIVIDUALLY |
| Top Plate Stud Count | 2 |
| Bottom Plate Stud Count | 1 |
| Extended Height | 14" |
| Compressed Height | 4.7" |
| Top Plate Width | 10.38" |
| Warranty | INCLUDES ONE-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 1R13-130 1R13130 W01-3588729 W013588729 202796 9513 38729 KPP 8729 A2258F1410 MR13130 CS113130 AS87920 RL87290 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |