In stock
Part Number | SKU
898709
ROLLING LOBE AIR SPRING | HENDRICKSON TRAILERS | 1R13159 W013588709 S21800
Special Price
$80.00
Regular Price
$9,999.00
Please verify OEM number to verify proper fitment. If you do not see the part you are looking for, call our sales professionals at 877-203-4572.
ROLLING LOBE AIR SPRING FITS VARIOUS HENDRICKSON TRAILER MODELS. MUST VERIFY OE NUMBER TO ENSURE PROPER FITMENT.
| Part Number | SKU | 898709 |
|---|---|
| Application | HENDRICKSON TRAILERS (VARIOUS MODELS) |
| Packaging | SOLD INDIVIDUALLY |
| Top Plate Stud Count | 2 |
| Bottom Plate Stud Count | 1 |
| Extended Height | 19.3" |
| Compressed Height | 4.9" |
| Top Plate Width | 10.19" |
| Warranty | INCLUDES ONE-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 1R13159 W014558709 W0114558751 6390 8460 10105P460 101015S453 WA018709C AS8709 FS8709 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |