In stock
Part Number | SKU
401211
CATERPILLAR BACKHOE RADIATOR | OE 2105948 58583 M0031213AP
Special Price
$1,121.00
Regular Price
$9,999.00
FITS CATERPILLAR BACKHOE MODELS 414E 416E 420E 428E 430E. MUST VERIFY OE NUMBER FOR PROPER APPLICATION.
| Part Number | SKU | 401211 |
|---|---|
| Make | CATERPILLAR |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 25" |
| Core Width | 24-1/4" |
| Inlet | 2-1/4" |
| Outlet | 2-1/4" |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 2105948 58583 M0031213AP 211211 3506-6301 35066301 |
| Notes | BOTTOM HOOK MOUNTS LOCATED ON 18" CENTERS. SIDE CHANNEL BRACKETS LOCATED ON 27-5/8" CENTERS. |