In stock
Part Number | SKU
351181
JOHN DEERE RADIATOR | VARIOUS MODELS | AL111000 RE49167 RE64205 RE67333
Special Price
$543.00
Regular Price
$9,999.00
FITS TRACTOR MODELS 6510 6605 6610 6810 6910 7200 7210 7400 7405 7410 7510 | EURO MODELS 650 6900 6810 6910 6910S 6800 6610 6600 6510 6506 6505. MUST VERIFY OEM NUMBER FOR PROPER FITMENT.
| Part Number | SKU | 351181 |
|---|---|
| Make | JOHN DEERE |
| Models | FITS TRACTOR MODELS 6510 6605 6610 6810 6910 7200 7210 7400 7405 7410 7510 | EURO MODELS 650 6900 6810 6910 6910S 6800 6610 6600 6510 6506 6505. MUST VERIFY OEM NUMBER FOR PROPER FITMENT. |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 22-5/8" |
| Core Width | 19-7/8" |
| Inlet | 2-3/8" |
| Outlet | 2-3/8" |
| Rows | 3 |
| Depth | 2-15/16" |
| Fill Neck | N/A |
| OEM | Aftermarket Numbers | RE49167 AL111000 RE64205 RE67333 RE52498 RE165030 AL115733 AL115734 AL115730 AL79036 AL115004 AL115003 AL118571 AL118572 211181. MUST VERIFY OE NUMBER TO ENSURE PROPER FIT. |
| Notes | DOES NOT INCLUDE OIL COOLER. 7/8" PORT IN BOTTOM TANK. WHEN REPLACING OEM RE496167 OR RE52498 YOU WILL NEED NEW LOWER HOSE AND RESERVOIR HOSE FOR INSTALLATION. |