In stock
Part Number | SKU
351173
CATERPILLAR | JCB | CASE RADIATOR | OEM 3047851 162000530101 47107872 47107890 20263501C
Special Price
$560.00
Regular Price
$9,999.00
Fits: Caterpillar 416E, 422E, 428E, 430E, 432E, 434E, 442E, 444E
JCB 3220 Fastrack
Case CVX120, CVX130, CVX150, CVX170
| Part Number | SKU | 351173 |
|---|---|
| Make | CATERPILLAR JCB CASE |
| Models | CAT 416E 422E 428E 430E 432E 434E 442E 444E JCB 3220 FASTRACK CASE CVX120 CVX130 CVX150 CVX170 |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 24-15/16" |
| Core Width | 21-1/2" |
| Inlet | 2-1/4" |
| Outlet | 2-1/4" |
| Rows | 4 |
| Depth | 3-15/16" |
| Fill Neck | NO |
| OEM | Aftermarket Numbers | 3047851 162000530101 47107872 47107890 20263501C |
| Notes | INCLUDES 1/4" NPT DRAIN. 1/2" VENT LOCATED ON TOP TANK. DOES NOT INCLUDE OIL COOLER. |