In stock
Part Number | SKU
558704A
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 2010 & NEWER DURASTAR 4000 | OEM 3S012484 2601251C93
Special Price
$672.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558704A |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL NAVISTAR |
| Core Height | 28-1/2" |
| Core Width | 28-7/8" |
| Inlet | 2-1/4" UPPER RIGHT 5-1/4" IN |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 8-3/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 20-1/2" CENTERS ENGINE SIDE |
| Depth | 2-1/4" |
| OEM | Aftermarket Numbers | 3S012484, 3S013471, 2601807C91, 2601807C92, 1S18022, 1S180256, 1S18027, 1S1802910000, 2601251C94, 2601251C93, 2601251C92, 2601251C91, LT9272, 640098, 640098PT, 437237P, 615RA098, RA098, 615RA098STD, 20013537, SPI20013537, ABPN2020013537, 238704 |
| Notes | MUST VERIFY LOCATION OF VENT TUBE, CONNECTIONS, AND OIL COOLER. OUTLET IS 2-1/2" WITH ADDITIONAL 1-1/4" CONNECTION. STRAIGHT VENT TUBE ON UPPER LEFT CORNER ABOVE COOLER FITTING. SEE PART 558727A FOR RADIATOR WITHOUT COOLER. |
