Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558817AF
FREIGHTLINER RADIATOR FITS: 2013-2014 114SD
Special Price
$1,108.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558817AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 35-3/4" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT - 5-1/2" IN |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT - 9" IN |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 3/4-16 UNF ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238817 1A0209940003 A0530356007 3A0579240003 0530352007 0530987001 0530987003 MOD3S0580820001 MOD3S0580820003 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |