In stock
Part Number | SKU
552108A
CHEVY GM RADIATOR FITS: C SERIES KODIAK, TOPKICK & SCHOOL BUS CHASSIS
Special Price
$833.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 552108A |
|---|---|
| Make | CHEVROLET, GM |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 31-3/8" |
| Core Width | 23-1/4" |
| Inlet | 2-1/8" UPPER LEFT |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT |
| Rows | 1 |
| Oil Cooler | TOC PASSENGER SIDE: 6 PLATE ON 18" CENTERS WITH 1-1/16" FITTINGS | EOC DRIVER SIDE: 6 PLATE ON 7-1/4" CENTERS WITH 3/4" FITTINGS |
| Depth | 1-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 20859 5241180 52458204 52460930 52471178 52471180 1R2975 RA1113 52477166 TR2108 GMC11 GMC16 GMC19 GMC25 GMC26 CR2108 580011ST CU2108 SRM2975 CR2108 SRM2975 437369S 437369 CVTU60373 CAVTU60373 CAVTU61303 5800-11ST 437369P 580011ST |
| Notes | INCLUDES 3/4" NPT PORT ON OUTLET TANK. PLEASE CONFIRM OE NUMBER TO ENSURE PROPER FITMENT. |