Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558819
PETERBILT 379EXHD RADIATOR | HEAVY HAUL | 0706657A073
Special Price
$1,703.00
Regular Price
$9,999.00
This is a copper brass bolt-together heavy haul radiator for the Peterbilt 379EXHD. It has a 4-row high-efficiency core that measures 41-1/2" x 34-3/8" x 2-5/8".
Please note: the bottom tank may be reversed to accommodate some applications. Make sure to properly install the gasket and torque the bolts to 13.3 ft lbs if you switch the tank.
This radiator uses surge tank 557036 which is sold separately.
Individual replacement parts:
For the top tank only see part 557029
For the bottom tank only see part 557027
| Part Number | SKU | 558819 |
|---|---|
| Make | PETERBILT |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 41-1/2" |
| Core Width | 34-3/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 3" LOWER RIGHT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-5/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 0706657A073 HDC011023 CVT84994 8499 7700-415 238819 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |