In stock
Part Number | SKU
558691A
FREIGHTLINER RADIATOR: 2008-2013 W110 CORONADO
Special Price
$906.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558691A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 40-1/8" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 9" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 3/4-16 UNF PARALLEL THREAD FITTINGS ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | LT9188 FRE104AP FRE104 0528637002 0529621002 0530350002 FRE104APWF FRE104F LT9233 LT9189 LT9234 FRE105AP FRE105APWF FRE105F FRE105 0528637000 0529621000 3S058076002 HDC010861PA HDC010862PA 437445P 238691 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |