In stock
Part Number | SKU
558693A
WESTERN STAR RADIATOR FITS: 08 & NEWER 4900FA, EX, WITH DETROIT DD15 ENGINE
Special Price
$768.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558693A |
|---|---|
| Make | WESTERN STAR |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 32-7/8" |
| Core Width | 41-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-3/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238693 0529162000 A0529163000 0529162002 A0529163002 800096 800096PT 437319P |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |