In stock
Part Number | SKU
559300A
FREIGHTLINER RADIATOR: 1998-2006 FLD112, ARGOSY
Special Price
$445.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559300A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 47" |
| Core Width | 26-1/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-7/8" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 5-7/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-7/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559300A 559300OEM CTVTM81523 CVTM81523 376753561 FRE16 239300 239369 800016 8000-16 SRM7816 437359S 0517261000 BHTD5292 D3387 BHTD3387 D5292 0517261001 BHTD5293 D5293 310101T A0517636000 3AH00285SP D5293100 0517261000 BHTD5292 D3387 BHTD3387 D5292 0517261001 BHTD5293 D5293 310101T 3AH00285SP D5293100 A0517636000 A0517636001 A05176 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |