In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
559194A
FREIGHTLINER | STERLING RADIATOR: W/ COOLER ON 12" CENTERS W/ 3/4" DRAIN ON LOWER TANK
Special Price
$928.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559194A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 41-5/8" |
| Core Width | 38" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 3-15/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 7-7/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS WITH #8 SAE 3/4-16 FITTINGS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559194A 559194 800056AP 8000-56ST 800056ST 8000-56 800056 8056 S8056 SRM8056 FLX000265 FR580C 239194 TR9194 SCSI239194 437246S FRE57 |
| Notes | INCLUDES COOLER. DOES NOT INCLUDE FRAME WORK. |