In stock
Part Number | SKU
559025A
FREIGHTLINER | STERLING RADIATOR: 2004-2007 L-LT7500, L-LT8500 SANITATION TRUCKS
Special Price
$698.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559025A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 34-3/16" |
| Core Width | 26-7/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-7/8" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 9-1/4" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | YES |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559025A 239025 8000-49 FRE65 BHTC3160 0525990003 BHTC3162 C3162 C3160 A0525995001 A0525995003 0525990001 BHTB3869 B3869 BHTB3872 B3872 BHTB7715 B7715 BHTB7718 B7718 BHTC2478 C2478 BHTC2484 C2484 BHTC7883 C7883 BHTC7886 C7886 BHTE8733 E8733 BHTE8736 E8736 BHTE8740 E8740 BHTE8748 E8748 BHTG9642 G9642 BHTG9658 G9658 BHTG9678 G9678 BHTP2039001 P2039001 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |

