In stock
Part Number | SKU
557159A
FORD | STERLING RADIATOR: 1994-2000 L, LA, LN, LS, LT8000, LN7000 MODELS
Special Price
$719.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 557159A |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 35" |
| Core Width | 26-1/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 7-5/8" |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 7-5/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557159A 1003305 0148541L 11040050 0301 030104 034255L 1003304 1030104 103305 1040050 1101905 90461512 F4HT8009TB F4HT8009TD F4HZ8005J F5HT8009YB F6HS8009DA F6HZ8009DA F4HT8005J F4HT8009TC F7HZ8009BMA 239360 238665 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |
