In stock
Part Number | SKU
359859
FORD NEW HOLLAND TRACTOR RADIATOR: 550, 555, 555A, 555B MODELS
Special Price
$499.00
Regular Price
$9,999.00
SPECIAL NOTES: INCLUDES OIL COOLER. SEE PART NUMBER 359860 FOR RADIATOR WITHOUT COOLER.
| Part Number | SKU | 359859 |
|---|---|
| Make | FORD/NEW HOLLAND MODELS 550, 555, 555A, 555B |
| Models | 550 555 555A 555BWITH OIL COOLER |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 17-3/4" |
| Core Width | 18-1/4" |
| Inlet | 1-1/2" |
| Outlet | 1-3/4" |
| Rows | 3 |
| Depth | 2" |
| Fill Neck | 4-7/8" |
| OEM | Aftermarket Numbers | D8NN8005BB E8NN8005BB D8NN8005BA D4NN8005G 83918860 87767038 87765504 219859 |
| Notes | TO GUARANTEE PROPER FIT PLEASE CONFIRM OE NUMBER MATCHES YOUR CURRENT RADIATOR. WITH COOLER. SEE PART NUMBER 359860 FOR VERSION WITHOUT COOLER. |