Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
359952
CASE IH / FORD NEW HOLLAND TRACTOR RADIATOR: WITHOUT COOLER
Special Price
$590.00
Regular Price
$9,999.00
MODELS / APPLICATIONS: 570LXT, 570MXT, 580 SUPER L, 580L, 580M, 580SL, 580SM, 590 SUPER L: FORKLIFT MODELS 584E, 585E, 585G,586E, 586G, 588G) 4391, 4391T, 4391TA, P85, PX110, S110, SE110, S70, SE70, S85, SE85, 590SL, 590SM, P70, P110, PX70, PX85, U80.
| Part Number | SKU | 359952 |
|---|---|
| Make | 570LXT, 570MXT, 580 SUPER L, 580L, 580M, 580SL, 580SM, 590 SUPER L (FORKLIFT MODELS 584E, 585E, 585G,586E, 586G, 588G) 4391, 4391T, 4391TA, P85, PX110, S110, SE110, S70, SE70, S85, SE85, 590SL, 590SM, P70, P110, PX70, PX85, U80 |
| Models | 570LXT 570MXT 580 SUPER L 580L 580M 580SL 580SM 590 SUPER L 584E 585E 585G 4391 4391T 4391TA P85 PX110 S110 S70 S85 586E 586G 588G 590SL 590SM P70 P110 PX70 PX85 U80 W/O OIL COOLER |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 18-1/2" |
| Core Width | 19" |
| Inlet | 1-3/4" |
| Outlet | 2-1/4" |
| Rows | 5 |
| Depth | 3-1/2" |
| Fill Neck | 3/4" |
| OEM | Aftermarket Numbers | 234876A1 239739A1 239739A2 234876A2 234876A 234882A1 219952 |
| Notes | TO GUARANTEE PROPER FIT PLEASE CONFIRM OE NUMBER MATCHES YOUR CURRENT RADIATOR. WITHOUT OIL COOLER |