In stock
Part Number | SKU
359780
FORD NEW HOLLAND TRACTOR RADIATOR
Special Price
$295.00
Regular Price
$9,999.00
MODELS / APPLICATIONS: 340, 340A, 340B, 445, 535, 545, 4100, 4500, 4600, 4600NO, 4600O, 4600SU, 5000
| Part Number | SKU | 359780 |
|---|---|
| Make | FORD / NEW HOLLAND TRACTOR MODELS 340, 340A, 340B, 445, 535, 545, 4100, 4500, 4600, 4600NO, 4600O, 4600SU, 5000 |
| Models | 340 340A 340B 445 535 545 4100 4500 4600 4600NO 4600O 4600SU 5000MEASURE DEPTH AGAINST OE RADIATOR. HEAVY DUTY VERSION OF 359508 |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 17-3/4" |
| Core Width | 17-1/2" |
| Inlet | 1-1/2" |
| Outlet | 1-3/4" |
| Rows | 3 |
| Depth | 2" |
| Fill Neck | 3/4" |
| OEM | Aftermarket Numbers | C5NN8005N 86531508 C7NN8005E D6NN8005B 83918041 83916894 83916415 219780 |
| Notes | TO GUARANTEE PROPER FIT PLEASE CONFIRM OE NUMBER MATCHES YOUR CURRENT RADIATOR. HIGH EFFICIENCY CORE, SIMILAR TO 359508 (MUST COMPARE TO CONFIRM) |