Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
351083
OLIVER | WHITE | MINNEAPOLIS MODINE RADIATOR: 1550 1555 1600 1650 1655 2-62 2-70 2-78 4-78 G750
Special Price
$385.00
Regular Price
$9,999.00
MODELS / APPLICATIONS: OLIVER 1550, 1555, 1600, 1650, 1655:
WHITE 2-62, 2-70, 2-78, 4-78:
MINNEAPOLIS MOLINE G750;
INCLUDES 18 3/4" DIAMETER FAN SHROUD:
MAY NEED TO ADAPT HOSES FOR SOME APPLICATIONS.
| Part Number | SKU | 351083 |
|---|---|
| Make | OLIVER 1550, 1555, 1600, 1650, 1655 WHITE 2-62, 2-70, 2-78, 4-78 MINNEAPOLIS MOLINE G750 |
| Models | 1550 1555 1600 1650 1655 WHITE 2-62 2-70 2-78 4-78 MINNEAPOLIS MOLINE G750 |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| Core Height | 21-1/2" |
| Core Width | 18-1/2" |
| Inlet | 2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/8" LOWER RIGHT |
| Rows | 4 |
| Depth | 2-3/4" |
| OEM | Aftermarket Numbers | 163342AS 163343AS MFG0176 163272A 163273A 1652570 211083 |
| Notes | TO GUARANTEE PROPER FIT PLEASE CONFIRM OE NUMBER MATCHES YOUR CURRENT RADIATOR. |