In stock
Part Number | SKU
559195A
FREIGHTLINER RADIATOR: 2006-2010 CASCADIA
Special Price
$400.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559195A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 41-5/8" |
| Core Width | 37-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 3-15/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 7-7/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | # 8 SAE 3/4-16 FITTINGS ON 12" |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559195A 559195 8000-57-AP 800057AP 8000-57 800057 8000-57ST 800057ST 800057Pt 8057 S8057 FRE61 238609 TR8609 SCSI238609 239195 SCI239195 TR9195 437247S |
| Notes | PLEASE VERIFY CORE HEIGHT WHEN ORDERING. HAS M12 X 1.5 PORT LOCATED ON TOP TANK. |

