In stock
Part Number | SKU
559437
FORD | STERLING RADIATOR: L, LN, LTL, CL SERIES
Special Price
$1,045.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559437 |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 37-3/8" |
| Core Width | 28-7/16" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 3-1/2" |
| Outlet | 2-1 /2" LOWER RIGHT AT 6" |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559437 CTVTU82413 239437 FOR08 FOR06 F3HT8009CB E8HZ8010A E8HZ8010C F1HZ8005E F3HZ8005L F3HT8009CC 239436 F3HT8005MA F1HZ8005D F2HZ8005N F3HT8003MA F3HT8009MA F1HT8009KB F1HT8009VE |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |


