Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
559396
MACK RADIATOR WITH OIL COOLER: MR600 SANITATION TRUCKS
Special Price
$1,564.00
Regular Price
$9,999.00
Note: side mounts are in line with the top of the crank box. Please confirm your OEM number and side mounts match your application to ensure proper fit and performance.
This is a new 4-row bolt-together radiator for Mack MR600 sanitation trucks. It features a serpentine core that measures 39" x 26-7/8" x 2-1/16".
The crank box measures 6-3/4" x 6-3/4".
For a similar radiator with side mounting brackets towards the bottom of the crank box see part 559183.
For a similar radiator without a crank box see part 558811.
| Part Number | SKU | 559396 |
|---|---|
| Make | MACK |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 39" |
| Core Width | 26-7/8" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 730020 7300-20 SRK7169 CAVTU81734 3MF5457P10 X372516 3MF5540 1003552 1003339 3MF5519 1003440 3MF5519P2 MF5540 25174341 239396 730020 6511230 26185 |
| Notes | INCLUDES 6-3/4" x 6-3/4" CRANK BOX. SIDE MOUNTS ARE IN LINE WITH THE TOP OF THE CRANK BOX. SHIPS TRUCK FREIGHT. |