In stock
Part Number | SKU
559258A
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 2002-2007 7300-7700
Special Price
$664.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559258A |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 38-3/16" |
| Core Width | 25-1/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 4" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 5-1/2" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS WITH 3/4" NPT FITTING |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559258A 559258 CTAVTM81423 NAV14 640014 6400-14 238697 239258 2586043C91 258604C91 3S10464 2507742C92 1S180052 2586074C91 1S180084 2507374C91 3A50272D 2507448C1 2586038C91 1S180075 2508431C91 2586043C92 2586043C93 2586072C91 3S11544 3588620F91 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |